Bizi takip edin
|
EN

İEÜ'de Kalite Yapılanması

Bologna Süreçleri Hakkında

Ülkemizin 2001 yılında Bologna Süreci kapsamına dahil edilmesi sonrasında Üniversitede verilmekte olan öğretim programlarında yer alan derslerin AKTS (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) kredileri tespit edilmiştir.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın öngördüğü tüm çalışmalar tamamlanarak Üniversitesimizde ilk lisans mezunlarının verildiği 2004–2005 öğretim yılından itibaren mezunlarımıza Diploma Eki (DS) verilmektedir.

Üniversitemizde verilmekte olan öğretim programlarının “Avrupa Yükseköğretim Yeterlikler Çerçevesi” ve “Ulusal Yeterlilikler Çerçevesi” ile uyumlu ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyleri için öğrenme çıktılarının hazırlanması ve öğretim programlarında yer alan derslerin, iş yüküne dayalı AKTS kredilerinin yeniden belirlenmesi çalışmalarının başlatılması 8 Ocak 2010 tarihli Senato toplantısında uygun görülmüş ve belirlenen takvime göre çalışmalar tamamlanmıştır. “Avrupa Yükseköğretim Yeterlikler Çerçevesi” ve “Ulusal Yeterlilikler Çerçevesi” ile uyumlu yeni öğretim programları 2010-2011 öğretim yılından itibaren yürürlüğe girmiştir.

5 Ekim 2010’da  Avrupa Komisyonu tarafından Üniversitemize “Diploma Eki Etiketi-Diploma Supplement Label” verilmiştir. Diploma Eki Etiketi, Avrupa Komisyonu tarafından yükseköğretim kurumlarına verilen, yükseköğretim krumlarının kalitesini ve saygınlığını artıran, kurumlara uluslararası güvenilirlik sağlayan bir belgedir.

Avrupa Komisyonu’nun her yıl verdiği ve yükseköğrenimde eğitim kalitesinin önemli bir göstergesi olan AKTS Etiketi (ECTS Label) almak üzere 2011 yılında yaptığımız başvuru sonucunda İzmir Ekonomi Üniversitesi AKTS Etiketi’ni alan Türkiye’deki ilk vakıf üniversitesi olmuştur.

 İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.